BELEDİYE MECLİS ÜYESİ LİSTELERİ HEYECANLA BEKLENİYOR

Gazeteci Mithat Sayar'ın kaleme aldığı köşe yazısı

07:22:58 | 2019-02-13

BELEDİYE MECLİS ÜYESİ LİSTELERİ HEYECANLA BEKLENİYOR

 

31 Mart Yerel seçimlerine iki aydan az bir süre kalmasıyla Bağcılar’da siyaset yangını var. Yangın sahada yok, partilerin içlerinde var.

Siyasi Partiler Meclis üyesi listelerini 19 Şubat tarihine kadar teslim edecekler. AK Parti, İYİ Parti, HDP, Saadet Partisi Bağcılar’da belediye başkan adayı çıkardı.

Cumhur İttifakının meclis üyesi listeleri nasıl olacak? AK Parti’de MHP’de kendi listeleri ile seçime girecek, son dakika bir değişiklik olmazsa!

Millet ittifakında meclis üyeleri listeleri fermuar sistemiyle belirlenerek İYİ Parti çatısı altında seçime girecekler. Ancak CHP içerisinde İYİ Parti ittifakına aykırı sözler yükseldiğini de söyleyebiliriz. CHP’li seçmenlerin içerisinde Alevi- Kürt kökenli seçmenin İYİ Parti’ye oy vermeyeceği yüksek sesle konuşuluyor. Bu seçmenin HDP’ye gideceği yapılan kulislerde ifade ediliyor. HDP ise Bağcılar’da milletvekili Hüda Kaya’yı aday olarak açıkladı. CHP seçmeninin Bağcılar’da iki siyasi partiye de oy verebileceği konuşulanlar arasında yer alıyor.

Biz asıl konumuz olan Bağcılar Belediye Meclis üye listelerine dönelim. AK Parti yıpranmış, yıpratılmış isimleri listesine almamalıdır. Partiye katkı sunacak, STK’larda etkin, donanımlı, birikimli isimleri listelere yazarak fark yaratmak zorundadır. Mevcut meclis üyelerinin yüzde doksanının değişmesi bekleniyor. Doğal olarak da bir çok önemli ismin listelerde yer bulamayacağı yüksek bir beklenti içerisinde yer alıyor.

Ve yine AK Parti içerisinde aktif siyaset yaparak yıpranan isimlerin meclise taşınması da sokakta, esnafta, çarşıda, pazarda bir çok dedikodulara, yıpratmalara neden olacaktır. Bu isimlerin mevcut görevlerine devam etmeleri seçim stratejisi olarak AK Parti’nin tercih meselesi olacaktır. Belediye meclisine girmek yerine partinin oyunu arttırmaya yönelik çalışmalarda bulunması gerekenlerin AK Parti’yi Bağcılar’da daha fazla yıpratmaması gerektiğini söyleyebiliriz.

AK Parti Belediye meclis üyeleri tercihlerinde 2023 Bağcılar’ının oluşumuna katkı sağlayacak isimleri listelerine almalıdır. Cumhur İttifakı adayı olarak da ülkücü gelenekten gelen bazı isimlerin listelerde yer alması da kaçınılmazdır. Mutlaka ülkücü gelenekten gelerek STK’lar’da etkin, ilçenin sevdiği isimler listeye alınmalıdır.

AK Parti özellikle Bağcılar’ın kurucu unsurlarından en az 2-3 ismi meclise taşımalıdır. Karadeniz, iç Anadolu bölgelerinden ve Elazığ, Sivas, Çankırı, Erzurum, Erzincan, Kastamonu gibi illerden de STK’lar da güçlü isimlerin de listelerde yer alması gerekmektedir. Doğu ve Güneydoğu Bölgesinden ise birkaç isim listelere yazılmalıdır. Geçtiğimiz dönemde ki gibi 15 isim bu iki bölgeye ayrılmamalıdır.

MHP’nin listesi de ülkü ocaklarında ve MHP’nin alt birimlerinde yıllarca hizmet etmiş genç, dinamik isimlerden oluşması bekleniyor.

İYİ Parti’de ise isimler kulislerde net bir şekilde ifade ediliyor. Liste CHP’den gelecek isimlerle netlik kazanacak.

Saadet Partisin de ise Bağcılar belediye Başkan Adayı Şakir Şahin çalışmalarını hızlandırdı. Meclis üyesi listesi yapmak için çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yapıyor. Ziyaretler gerçekleştiriyor.

Bakalım hangi partiler, hangi isimleri vitrine çıkararak 31 Mart seçimlerine nasıl bir liste ile girecekler? Şunun şurasında 19 Şubat’a bir şey kalmadı. 
ETİKET :  

Tümü