Uyuşturucu Mücadele için Amatör Spor Desteklenmelidir

Güneşli Haber Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı gazeteci yazar Mithat Sayar uyuşturucu ile mücadele etmenin yollarından birinin amatör spora desteğin artması gerektiğini yazdı.

18:57:56 | 2019-05-16

Gazeteci Mithat Sayar bu hafta aldığı köşe yazısında amatör sporun uyuşturucu ile mücadelede büyük önem arz ettiğini kaleme aldı. Amatör spora desteğin artmasını gerektiğini yazan Sayar'ın köşe yazısının tamamı;

 

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE İÇİN AMATÖR SPOR DESTEKLENMELİDİR

 

 

 

Günümüzün en büyük sorunlarının başında uyuşturucu ve bununla mücadele gelmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile evlatlarımızı akıllı telefonlar, laptoplar gibi uzun süre zaman geçirildiğinde beyini uyuşturan, omurga sorunları, psikiyatrik sorunların yol açtığı çağımızın vebası diye niteleyeceğimiz ikinci bir sorunla baş başayız. Bu iki sorunla da mücadele yöntemleri çeşitlidir. En büyük yöntem ise evlatlarımızı bir spor dalına yönlendirmektir.

 

Ülkemizde evlatlarımızın geleceğe sağlıklı birer birey olmaları için mücadele eden binlerce amatör spor kulübü var. İşte evlatlarımızı yönlendireceğimiz amatör spor kulüpleri ile uyuşturucu ile mücadelenin yanı sıra, teknolojinin yol açtığı sağlık sorunlarıyla da mücadele edebiliriz.

 

Amatör spor kulüplerinin sayısının artması bu mücadelede büyük önem arz etmektedir. Amatör spor kulüplerinin yöneticileri, hocaları kulüplerinde ki her bir sporcuyu kendi evladından ayırmamaktadır. Gece gündüz demeden kamu hizmeti yapan amatör spor kulüplerinin hocaları ve yöneticileri kulüplerini ayakta tutabilmek için büyük bir özveri ile çalışmaktadırlar.

 

İlçemizde amatör spor kulüplerine destek olan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın da hakkını teslim etmek gerekmektedir. Aynı zamanda Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı Bağcılar Amatör Spor Kulüpleri Birliği Başkanıdır. Mahmutbey Stadı, İSTOÇ Stadı, Azerbaycan Parkı Halı Sahası, THY Parkı Halı Sahası, FSM Parkı Halı Sahası ve 7 okulda yapılan halı sahaları amatör spor kulüplerinin kullanımına vermiştir.

Bağcılar Belediyesinin amatör spora desteği bununla da sınırlı değildir. THY Otoparkı, THY Parkı İşletmesi, FSM Parkı İşletmesi, Azerbaycan parkı İşletmesi, Mahmutbey Stadı işletmesi, İSTOÇ Stadı İşletmesi Bağcılar Amatör Spor Kulüpleri Birliğine verilmiştir. Amatör spor kulüplerinin oynadığı resmi maçlara servis Bağcılar Belediyesi tarafından verilmektedir. Her yıl amatör spor kulüplerinin malzeme ihtiyaçlarının ve giderlerinin yapılabilmesi için belli bir miktar maddi yardım Bağcılar Belediyesi tarafından yapılmaktadır. İBB’de bir miktar malzeme yardımı yapmaktadır.

 

Bu yardımlar veya destekler ilçe amatör takımlarımızı bir nebzede olsun nefes almalarına yardımcı oluyor. Ancak amatör spor kulüplerinin hiçbir geliri olmadığı da aşikardır. Amatör spor kulüpleri oynattıkları oyunculara aynı üst liglerde ki gibi peşinat ve maç başları ödemek zorunda kalıyorlar. Transfer bedellerini, lisan bedellerini kendileri karşılıyorlar. Eşofmanlar, tekmelikler, formalar, idman malzemeleri, maç topları, idman topları gibi onlarca çeşit malzeme yılda defalarca kulüplerin kendi imkanları ile karşılanmaktadır. Sağlık raporlarını yaptırıyorlar. İdmanlara servis tutmak zorunda kalıyorlar. İdman ve maçlarda oyuncuların su ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Ve her şeyden önce kulüplerin kendine ait tesisleri, kulüp binaları olmadığı için kiracı konumundadırlar. Bu da maddi olarak büyük bir külfet getirmektedir. Zaman zaman maç öncesi ve sonraları oyuncular yemeğe götürülmekte ve bu da kulüplere büyük yük olmaktadır. Kendi yerleri olmuş olsa bunu burada daha ekonomik bir şekilde çözebilirler.

 

 

 Maalesef ki amatör spor kulüplerinin kendi tesisleri, maddi gelirleri yoktur. Bağcılar Belediyesinin verdiği bir miktar para ve yöneticilerinin verdiği bağışlarla fedakarlık yaparak işleri yürütmek zorunda kalıyorlar.

Sonuç olarak her amatör spor kulübünün kendine ait bir kulüp yeri, tesisi olmalıdır. Verilen maddi yardım arttırılmalıdır. Ve bu şekilde amatör spor kulüplerinin uyuşturucu ile mücadelesinde ve geleceğe ışık tutan çocukların yetiştirilmesinde herkesin katkıda bulunması gerekmektedir.
ETİKET :  

Tümü